БАТЬКАМ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

 

Вакцинація найефективніший засіб захисту від інфекцій, відомий сучасній медицині. Основним способом вакцинації є введення в організм людини ослаб­лених або вбитих мікробів (або штуч­но синтезованих білків, схожих на білок мікробів) для того, щоб стиму­лювати утворення в організмі антитіл-речовин, що нейтралізують збуд­ників захворювання. Мікроорганізми, проти яких успішно борються за допомогою щеплень, — це віруси (збудники кору, краснухи, свинки, поліомієліту, гепатитів А і В) або бактерії (збудники туберкульозу,дифтерії, кашлюку, правця, пневмококової пневмонії).


Вакцинаце не свята вода. Це імунобіологічний активний препарат, що викликає певні зміни в організмі, — бажані, які мають на меті сформувати несприйнятливість прищепленого до даної інфекції, і небажані, тобто побічні реакції.

Терміном «побічні реакції» прийнято позначати небажані (що не є метою щеплення) реакції організму, які виникли після вакцинації. їх прийнято ділити на місцеві, які виникають на місці уколу (почервоніння, болючість, ущільнення), і загальні, тобто ті, які зачіпають весь організм в цілому, — підвищення темпера­тури тіла, нездужання та інш.
У цілому побічні реакції — це нормальні прояви організму на введення чужорідного антигену, що в більшості випадків відображає процес вироблення імунітету.
Так, причиною підвищення температури тіла, що ви­никла після щеплення, є викид в кров особливих «посередників» імунної реакції. Якщо реакції легкі, то в цілому — це навіть сприятливі в плані вироблення імунітету ознаки. Наприклад, невелике ущільнення, що виникло на місці щеплення вакциною проти гепатиту В, свідчить про активність процесу вироблення іму­нітету, а значить, щеплена людина буде реально захищена від інфекції.